Kampania #DigComp - Obszar 4: Tworzenie treści

Kampania #DigComp - Obszar 4: Tworzenie treści

Cyberprzestrzeń to raj stworzony dla trolli, hejterów, ale także internetowych złodziei. Interesuje ich nie tylko nasze konto bankowe, ale także na przykład dostęp do mediów społecznościowych, by ukraść naszą tożsamość.

 

Czwarty obszar wpisujący się w tematykę kompetencji przyszłości dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa, rozumianego jako ochrona osobista, ochrona danych, ochrona tożsamości cyfrowej, środki bezpieczeństwa oraz bezpieczne i zrównoważone użytkowanie.

 

Na obszar składają się poszczególne kompetencje:

1. Narzędzia służące ochronie

2. Ochrona danych osobowych

3. Ochrona zdrowia

4. Ochrona środowiska

 

Wszystkie zaprezentowane umiejętności w czwartym obszarze mają zapewnić nam nie tylko komfort fizyczny - bezpieczeństwo w różnych instytucjach praca/uczelnia, ale także komfort psychiczny - bezpieczeństwo środowiska, w którym na co dzień żyjemy.

W zakres zaprezentowanych powyżej kompetencji należy wliczyć po pierwsze, umiejętność ochrony własnych urządzeń oraz zrozumienie ryzyka i zagrożeń cyfrowych. To wiedza teoretyczna dotycząca środków bezpieczeństwa oraz ochrony. Po drugie rozumienie dostępnych warunków korzystania z usług, aktywna ochrona danych osobowych, poszanowanie prywatności innych osób korzystających z sieci oraz umiejętność unikania oszustw, zagrożeń internetowych oraz przemocy wirtualnej. Jak pokazują wszelkie możliwe dane, nadal mamy z tym poważny problem, ataki hackerskie i próby wyłudzenia pieniędzy są obecnie na porządku dziennym. Po trzecie unikanie zagrożeń zdrowotnych związanych z wykorzystaniem technologii w odniesieniu do zagrożeń zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. I w końcu po czwarte, w dzisiejszych czasach jakże istotne, świadomość wpływu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych na środowisko! Pamiętajcie tylko, że świadomość to zaledwie pierwszy krok, który może być początkiem działalności na rzecz naszej planety.

Szczegółowy opis kompetencji z zakresu bezpieczeństwa możecie odnaleźć w grupie „Co piszczy w PWSZ Elbląg”. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dociekań i pytań, służymy pomocą! Wystarczy napisać do nas na adres: Turn on Javascript!

 

Weronika Wójcik
praktykantka Akademickiego Biura Karier


Data publikacji: 08 czerwca 2020

Przewiń do góry