Przyszli logopedzi poznali nowoczesną metodę diagnozy

Przyszli logopedzi poznali nowoczesną metodę diagnozy

W murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu 15 listopada 2019 roku obyło się szkolenie zatytułowane „Karta Oceny Logopedycznej Dziecka KOLD - test do diagnozy dzieci w wieku od 1 miesiąca do ukończenia 9 roku życia. Ocena prawidłowego i zaburzonego rozwoju mowy dziecka”. Warsztaty poprowadziła dr Joanna Gruba, autorka jednego z pierwszych testów logopedycznych w Polsce. Udział w przedsięwzięciu wzięli studenci III roku logopedii oraz słuchacze studiów podyplomowych. Każdy uczestnik otrzymał bogate materiały szkoleniowe oraz - na sam - koniec certyfikat potwierdzający jego uczestnictwo w wydarzeniu i uprawniający go do korzystania z przedstawianej metody. Dzięki temu młodzi logopedzi będą mieli możliwość rozwoju swoich umiejętności w zakresie innowacyjnego rozwiązania, jakim jest KOLD.

Prelegentka w bardzo płynny sposób przeplatała teorie z praktyką. Jasno i klarownie tłumaczyła opracowane w swoim podręczniku zagadnienia. Za pomocą wielu ilustracji, a także opracowanych narzędzi m.in.: kart, łyżeczka, okulary czy bransoletki obrazowała nowoczesną metodę diagnozy. Na przykładzie zdigitalizowanej analizy diagnostycznej 2-letniej Oli prowadząca tłumaczyła poszczególne obszary rozwoju m.in.: rozumienie mowy czy reakcje słuchowe.

W rozmowie z Prorektor ds. Kształcenia dr Iwoną Kijowską, odpowiedzialną wraz z kołem Humanitas za organizację wydarzenia dowiadujemy się, że podobnych inicjatyw będzie jeszcze więcej.

Liczymy na dobrą współpracę. Być może w następnym semestrze uda nam się ponownie gościć dr Joannę Grubę, tym razem jednak z innym narzędziem. Chciałabym zorganizować szkolenie z zakresu Karty Oceny Rozwoju Psychoruchowego.


Studenci podczas szkolenia chętnie zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Korzystali z okazji, jaką było spotkanie z jednym z wielu znanych w Polsce, autorytetów logopedii.
Choć warsztaty trwały bardzo długo, to uczestnicy opuścili je w bardzo dobrych nastrojach bogaci w nowe umiejętności wiedzę.

Weronika Wójcik
Studentka I roku pedagogiki medialnej
Studia II stopnia


Data publikacji: 15 listopada 2019


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu