Zagraniczni studenci w PWSZ w Elblągu

Zagraniczni studenci w PWSZ w Elblągu

Wzorem lat ubiegłych elbląska PWSZ-tka gości studentów z zagranicznych uczelni partnerskich. W roku akademickim 2019/20 w ramach europejskiego Programu ERASMUS+ z bogatej oferty kształcenia skorzysta łącznie 12 zagranicznych studentów z: Kirklareli University (Turcja), Recep Tayyip Erdogan University (Turcja), University of Castilla-La Mancha (Hiszpania), Universidad de Oviedo (Hiszpania) Escuela Politécnica de Ingeniería de Gijón(Hiszpania). Oprócz studentów Programu Erasmus+, naukę na pierwszym roku studiów w PWSZ w Elblągu podjęli również studenci z Ukrainy i Białorusi. Obcokrajowcy przebywający w Instytucie Informatycznym, Pedagogiczno-Językowym i Ekonomicznym wezmą udział w zajęciach na kierunkach: Pedagogika, Filologia angielska, Ekonomia oraz Informatyka. Podczas swoich pierwszych dni pobytu w naszym mieście, studenci spotkają się z uczelnianym koordynatorem programu ERASMUS+, zwiedzą elbląską starówkę oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

 

 „Polacy są przyjaźni i czujemy się tu bardzo dobrze”- mówią Raquel i Alejandro, studenci z University of Oviedo w Hiszpanii.- „Jest trochę zimno i zaskakująco szybko robi się ciemno. Planujmy jak najlepiej wykorzystać czas, który jest nam tu dany spędzić. Chcemy poznać waszą kulturę oraz zwiedzić jak najwięcej miejsc. O PWSZ słyszeliśmy dużo dobrego od kolegów, którzy tu byli w ubiegłym roku” – dodają.

Polska jest piękna. Pierwszy kontakt z obywatelami Waszego kraju miałem w szkole średniej. Gościliśmy bardzo sympatycznych uczniów z Polski, którzy zachęcali nas do przyjazdu. Postanowiłem, że kiedyś odwiedzę Polskę i cieszę się bardzo, że udało mi się zrealizować ten plan” – mówi Şükrü z Recep Tayyip Erdogan University z Turcji.

 

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, a jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus + powstał dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni. Elbląska PWSZ do programu przystąpiła w 2005 roku, uzyskując Europejską Kartę Erasmusa, która uprawnia ją do realizowania wyjazdów w ramach programu. Co roku blisko 40 studentów odbywa zagraniczne studia lub praktyki. Z programu Erasmus+ korzystają również nauczyciele i pracownicy administracji poprzez udział w wyjazdach szkoleniowych i naukowych na terenie całej Europy. Jako partner europejski Programu, Uczelnia corocznie gości studentów i nauczycieli z  uczelni partnerskich.

Erasmus+ jest wspaniałą przygodą, pozwalającą m.in. zdobyć wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach, poszerzyć horyzonty oraz otworzyć umysł, posiąść bądź poprawić umiejętności językowe, zwiększyć swoje szanse na rynku pracy oraz przede wszystkim, przeżyć niesamowitą przygodę życia.


Data publikacji: 02 października 2019


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu